Fri, May 04

|

Sderot HaPalyam 10

הסימפטום בתקופתנו

Registration is Closed
See other events

Time & Location

May 04, 2018, 9:30 PM – Jul 13, 2018, 11:30 AM

Sderot HaPalyam 10, Sderot HaPalyam 10, Haifa, Israel

:על הסמינר

הנס הקטן – מרכז פסיכואנליטי עברי ערבי לטיפול בילדים ובני נוער

מזמין לסמינר שדה בנושא:

הסימפטום בתקופתנו

במסגרת החזרה לקליניקה, האוריינטציה הלקאניאנית נשענת על "העיקשות של הדחף - בדרכו לסיפוק - לא להכיר באף אחד מקיצורי הדרך שמציעה הכלכלה המשותפת של השוק הגלובלי... ".

התגלית הפרוידיאנית מחוררת את השיח האוניברסלי. תגלית זו אינה מתמקמת באף אחד מהשיחים שקדמו לו. חור זה בשיח האוניברסלי, זו נקודת המבט שעניינה את לאקאן.

בחודשים מאי – יולי, נקיים סמינר פתוח במרכז. הסמינר יתקיים במסגרת של ארבע פגישות סביב שולחן עגול, לדון בנושאים הקשורים לעבודה קלינית עם ילדים, בני נוער ומשפחותיהם, בתקופתנו. הסמינר יתמקד בנושא הסימפטום, ובאופנים השונים שהוא מתגלה בתקופתנו, מקרה, מקרה. את המפגשים ילוו טקסטים מהם אנחנו שואבים את ההכוונה לעבודתנו במרכז (מצורפת ביביליוגרפיה).

הסמינר יתקיים בימי שישי, בין השעות 9:30-11:30, ב"בית-החסד", שד' פל-ים 10, חיפה.

4.5.18 מפגש ראשון – הפריווילגיה לדבר... מחוץ לרשתות החברתיות.

25.5.18 מפגש שני – את פרויד עניינה הסיבתיות הנפשית של הסימפטום.

22.6.18 מפגש שלישי – הממשי אינו העולם, אין כל תקווה להשיג את הממשי דרך הייצוג.

13.7.18 מפגש רביעי – המשקל של הידע בעידן הביו-פוליטי.

להרשמה לסמינר כולו או למפגש בודד, נא לפנות לנטע. מייל: Netta.nash@gmail.com,

טל': 054-4899660

עלות הסמינר: 350 ₪. השתתפות במפגש בודד: 100 ₪.

ביביליוגרפיה:

לאקאן – הרצאת ג'נבה Jacques Lacan, “Geneva lecture on the symptom”

פרויד, ז' (1966 [1915-1917]). "הרצאות מבוא לפסיכואנליזה", הרצאות 17 ו-23, בתוך: כתבי זיגמונד פרויד, כרך ראשון: מבוא לפסיכואנליזה. הוצאת דביר.

פרויד ז', הנס הקטן, אנליזה של פוביה בילד בן חמש, הוצאת ספרות עכשיו, 2003

אריק לוראן, ההיפוך של הביו-פוליטיקה, כתיבה באמצעות הסימפטום. "The Reverse of Biopolitics" by Éric Laurent.

דברי פתיחה

החודש יצא לי להשתתף בישיבה במרפאה, שהנושא שהועלה בה לדיון היה,

החדירה לפרטיות של המטפל באמצעות הרשתות החברתיות, ובמיוחד הפייסבוק.

מעשה ללא תקדים, אך לא בלתי נמנע בתקופה שאנו חיים בה. איך קורה שפציינטים חודרים לפרטיות המטפל ומביאים את עמדתם בכיכר הציבורי, לגבי המקצועיות שלו? מהר מאוד, עלה לדיון, נושא האבחנות; שהרי המוקש, שהדבר עורר בשניים או שלושה המקרים שתוארו, היה זה של אישיות המטופל וגורלותיה.

בזמן הדיון לא יכולתי שלא לזכור את מה שלאקאן ציין ב"כתבים" שלו שההתנגדות היא קודם כל בצד של המטפל. מה אנחנו לא רוצים לדעת? כך שמכוונים את הדיון לנושא אמצעי בטיחות של המטפל?

בדיון נוכחתי באהדה של כמה מהקולגות לסקייפ כאמצעי לעשות, מה שנקרא, 'פסיכותרפיה', וכאמצעי מאוד יעיל, כהגדרתם, "לטיפול במצבי חירום". זאת, חרף העובדה שאחד מהקולגות שהביעו את אהדתם, ומקיים טיפולים בסקייפ באופן שגרתי, סבל בעצמו ממקרה של חדירה לפרטיות בוואטסאפ שלו.

לפתע, פסיכיאטר בדיון מבקש להציג וינייטה קטנה:

זוג הורים שהגיעו להתייעצות לגבי הבן שלהם, ילד בן 8. הבן מסרב להיענות לבקשותיהם, שלא לפתוח קבצים מסוימים במחשב הביתי. הפסיכיאטר ממשיך ומציין, שכאשר הוא פגש את הילד, הילד לקח את הטלפון הסלולרי שלו, נכנס לפייסבוק של הפסיכיאטר, ובמהלך הפגישה, הציע לו חברות בפייסבוק. בעקבות כך אומר לנו הפסיכיאטר: "יכולתי לראות את מה שההורים אמרו לי". האם זו לא האמירה שלו, של הרופא, שמזמינה את פתיחת הפייסבוק במפגש?

ההתערבות של הפסיכיאטר היוותה עבורי הזדמנות שהמתנתי לה. ראשית, על מנת לומר לקולגות שלי – למה לא לכנות את העבירות עליהן דיברו כ'אקטינג אאוט' (Acting out)?

שהרי כך זה מעלה תקלה בהכוונת הריפוי... התנגדות בצד המטפל, זו שלהסתמך על המציאות החיצונית, על מנת לאמת את השדה של הידע. שהרי מדובר דווקא בלשים את הידע במקום של האמת כפי שהשיח אנליטי עושה, ובכך לחורר את השיח אוניברסאלי.

כאשר הפסיכיאטר אומר לנו "יכולתי לראות את מה שההורים אמרו לי", אז הפייסבוק נפתח לפניו.

הסימפטום בהיותו מדובר, תפוס על ידי אי-הבנה, של המילה ושל הכתוב. מלכתחילה יש בו דבר מה שמתנגד לרישום של המילה בסימנים פשוטים, ושניתן לתאר באופן חד משמעי.

הבעיה של הסימפטום, החל מהרגע שהוא תפוס על ידי הדיבור, שהוא יוצר בעיות של קריאה לגבי הנאמר. מה הסימפטום של הילד אומר בעצם? הוא עשוי להתחולל סביב בעיות של קריאה כפי שקרה באותה ישיבה. הישיבה נסגרה בנקודה לא וירטואלית אלא ממשית.

הדרך לקליניקה תכוון כל מפגש של סמינר שדה במרכז "הנס הקטן" השנה, לקרוא סימפטום.

פרלה מיגלין, מרכזת הסמינר

Share This Event

Hans Logo